Замовити

Залиште заявку, наш менеджер зв’яжеться з Вами

Отримані від нерезидента послуги: включаємо вобсяг операцій з постачання, по досягненню якого реєстрація платником ПДВ є обов’язковою чи ні?

Отримані від нерезидента послуги: включаємо вобсяг операцій з постачання, по досягненню якого реєстрація платником ПДВ є обов’язковою чи ні?

Розглянемо ситуацію, коли підприємство отримує послуги від нерезидента на території України, проте не є платником ПДВ. Виникає питання, чи включається вартість цих послуг при визначенні обсягу операцій з постачання товарів/послуг, по досягненню якого реєстрація підприємства платником ПДВ є обов’язковою? І взагалі, що включається в такий обсяг? Які штрафні санкції можуть нарахувати підприємству ДФС за несвоєчасну реєстрацію платником ПДВ?

Відповідно до п. 181.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (далі – ПКУ)під обов’язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ), крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої групи.

До оподатковуваних операцій для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

При розрахунку враховуємо суму за фактично здійсненими постачаннями товарів/послуг.

Тобто за тими постачаннями, за якими протягом останніх 12 календарних місяців відбулася «перша» подія (журнал «Вісник Податкової служби України», 2012, № 39, с. 32):

  • або отримали передоплату на поточний рахунок;
  • або відвантажили товари/послуги (у тому числі з відстроченням платежу) на загальну суму 1 млн грн. (без ПДВ) і більше.

Стосовно ж відповідальності за несвоєчасну реєстрацію платником ПДВ, то ст.183.10 ПКУ передбачено, що будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Що ж не включається в обсяг операцій з постачання, по досягненню якого реєстрація платником ПДВ є обов’язковою? Не включаються до розрахунку граничного обсягу постачань «необ’єктні» операції постачання товарів/послуг. Їх перелічено в ст. 196 ПКУ. Крім того, сюди можна віднести ті операції постачання товарів/послуг, місце постачання яких — за межами митної території України.

Що стосується отримання послуг від нерезидента, то це не операції з постачання послуг, а операції з їх придбання і такі операції належать до оподатковуваних. Про що йдеться в ст. 180.2 ПКУ: особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг.

Проте, у Листі ДФСУ «Про розгляд листа [щодо визначення місця постачання послуг та необхідності реєстрації платником податку на додану вартість» від 03.10.2016р. № 21407/6/99-99-15-03-02-15 наведено наступний висновок: «Операції з постачання товарів/послуг, які не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість, а також операції з отримання послуг від нерезидента незалежно від місця постачання таких послуг, при визначенні обсягу операцій з постачання товарів/послуг, по досягненню якого реєстрація є обов’язковою, не враховуються».

Отже, вартість отриманих послуг від нерезидента в обсяг операцій з постачання, по досягненню якого реєстрація платником ПДВ є обов’язковою, не включається та відповідальності за несвоєчасну реєстрацію платником ПДВ підприємство не понесе, якщо без включення вартості послуг обсяг операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуваннюпротягом останніх 12 календарних місяців, сукупно не перевищує 1 млн. грн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *