Замовити

Залиште заявку, наш менеджер зв’яжеться з Вами

  Кредит-нота від нерезидента. Причина: неякісний товар

  Кредит-нота від нерезидента. Причина: неякісний товар

  Питання відображення в обліку кредит-нот завжди є актуальним, оскільки, офіційно поняття «кредит-нота» в українському законодавстві навіть не існує. В консультації, наведеній нижче ми розглянемо чи існує необхідність отримання підтвердження невідповідності якості поставленого товару умовам договору, у випадку відсутності спору між покупцем-резидентом та постачальником-нерезидентом, та до яких організацій слід звернутись

  Згідно із ч.2 ст. 69 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р. №435-IV (далі- ЦКУ) покупець зобов’язаний сплатити продавцю повну ціну переданого товару. Відповідно до ст. 675 ЦКУ товар, що його продавець передає або зобов’язаний передати покупцю, має відповідати вимогам щодо його якості в момент його передання покупцеві, якщо інший момент визначення відповідності товару цим вимогам не встановлено договором купівлі-продажу.

  На підставі положень ст. 678 ЦКУ у разі виявлення дефектів поставлених товарів покупець має право, незалежно від можливості використання товару за призначенням, вимагати від продавця за своїм вибором:

  • пропорційного зменшення ціни;
  • безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;
  • відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

  Контроль за порядком здійснення розрахунків при виконанні зовнішньоекономічних договорів в Україні здійснюється на підставі вимог «Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями», затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 24.03.1999р. №136 (далі – Постанова №136).

  Відповідно до абзацу а) п.1.9 Постанови №136  вартість товарів може бути зменшена, якщо протягом виконання зобов’язань за договором відбувається перегляд ціни товарів у зв’язку з невідповідністю їх якісних характеристик умовам договору – на суму неякісних товарів.

  Рішення про таку невідповідність приймає Міжнародний комерційний арбітражний суд (далі – МКАС) чи Морська арбітражна комісія (далі – МАК) при Торгово-промисловій палаті або інший орган (експертна організація тощо), уповноважений засвідчувати таку невідповідність згідно з правилами чи звичаями країни розташування сторони договору або третьої країни відповідно до умов договору.

  На перший погляд, можна прийти до висновку, що для виставлення кредит-ноти підприємству необхідно отримати відповідне Рішення за участю співробітників будь-якої із вищеназваних організацій, і що лише в такому випадку, будуть всі законні підстави для зменшення (перегляду) ціни товару, а відповідно і суми, що повинна бути перерахована на користь нерезиденту.

  Проте, давайте більш детально розглянемо випадки, коли можна скористатись послугами кожної із названих організацій.

  До 31.12.2017р. включно на території України діяв Регламент МКАС 2007 року, а з 01.01.2018р діє Регламент 2017 року. Згідно зі ст.3 параграфа 2 Регламенту 2007 року та відповідно до п.2 Регламенту 2017 року (далі- дослівно):

  «В Международный коммерческий арбитражный суд могут по соглашению сторон передаваться на разрешение:

  • споры из договорных и других гражданско- правовых отношений, возникающие при осуществлении внешнеторговых и других видов международных экономических связей, если коммерческое предприятие хотя бы одной из сторон спора находится за границей, а также:
  • споры предприятий с иностранными инвестициями и международных объединений и организаций, созданных на территории Украины, между собой, споры между их участниками, а также их споры с другими субъектами права Украины.»

  Іншими словами, отримати підтвердження МКАС при Торгово-промисловій палаті про невідповідність поставленого товару якісним характеристикам, можна лише у випадку наявності спору між резидентом-покупцем та нерезидентом- постачальником. В даному випадку, спору немає.

  МАК при Торгово-промисловій палаті також діє на підставі Регламенту. Відповідно до ст.3 якого МАК розглядає спори, що виникають (далі – дослівно)» «из договорных и других гражданско-правовых отношений, возникающие при осуществлении торгового мореплавания, независимо от того, являются сторонами таких отношений субъекты украинского или иностранного либо только украинского или только иностранного права

  Тобто, отримати підтвердження наявності неякісного товару від МАК можна також лише у випадку наявності спору між постачальником та покупцем.

  Іншими органами (експертними організацією тощо), уповноваженими засвідчувати таку невідповідність в Україні наразі є підприємства, які захищають права споживачів. Але згідно із Законом УРСР «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991р. № 1023-XII споживачем вважається виключно фізична особа.

  Послугу з підтвердження відповідності за видами продукції пропонує, наприклад, експертна організація ДП «Укрметртестстандарт».

  Таким чином, на нашу думку, з метою виконання умов визначених абзацем а) п.1.9 Постанови №136 для підтвердження невідповідності якості отриманих товарів, підприємство має отримати відповідний висновок експертної організації, хоча чіткого переліку таких організацій чинне законодавство не має.

  You must be logged in to post a comment.

  ПОДЗВОНИТИ НАМ