Замовити

Залиште заявку, наш менеджер зв’яжеться з Вами

Митна вартість товару, що включаємо та як оподатковуємо?

консультує Ед Рем

Митна вартість товару, що включаємо та як оподатковуємо?

Митна вартість товару: припустимо, що підприємство здійснює імпорт закордонної продукції з метою продажу на території України. Послуги перевезення організовуються та здійснюються експедитором, з яким укладено договір.

В рахунку експедитора окремозазначаються транспортні послуги, які здійснюються за територією України та оподатковуються за 0% ставкою ПДВ та інші послуги (наприклад: відстеження вантажу), які здійснюються на території України за ставкою 20% ПДВ.Інші послуги за межами України окремо в рахунку не виділяються та до складу митної вартості фактично не включаються.

Виникає питання: інші послуги, які не відносяться до території України повинні включатись до митної вартості чи ні?

(Митна вартість товару включаює витрати на перевезення, які здійснюються до митної території України (відповідно до ст. 58 Митного кодексу України від 13.03.2012р. № 4495-VI (далі – МКУ)).

Відповідно до ст. 49 МКУ митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Згідно з п.2 ст. 51 МКУ митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до гл. 9 МКУ.

У пп. 1 п. 10 ст. 58 гл. 9 МКУ перелічено витрати (складові митної вартості) понесені покупцем, які враховуються при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті:…

  • витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України;
  • витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, пов’язані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України….

Крім того, згідно з пп. 2 п. 11 ст. 58 МКУ при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, не допускається включення ніяких інших витрат, крім тих, що передбачені у цій статті. До митної вартості не включаються нижчезазначені витрати або кошти за умови виділення їх з ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, що документально підтверджені та які піддаються обчисленню  витрати на транспортування після ввезення.

Зверніть увагу!!!

МКУ робить посилання «витрати на транспортування» і «транспортування», і водночас визначення понять, на які наявні посилання, МКУ не надає.

ДФС, на своєму офіційному веб-сайті, роз’яснило, що оскільки доставка товару це окрема господарська операція, то всі витрати, які понесені при її виконанні, є витратами на транспортування.

Водночас, транспортно-експедиційні послуги, послуга відстеження та транспортні послуги – це різні види послуг.

Транспортно-експедиторська послуга – робота, що безпосередньо пов’язана з організацією та забезпеченням перевезень експортного, імпортного, транзитного або іншого вантажу за договором транспортного експедирування (ст. 1 Закону України «Про транспортну-експедиторську діяльність» від 01.07.2004р. № 1955-IV).

Транспортна послуга – перевезення вантажів та комплекс допоміжних операцій, що пов’язані з доставкою вантажів автомобільним транспортом (Наказ Мінтрансу України «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» від 14.10.1997р. № 363).

Відстеження товару – термін, який погоджується сторонами договору та офіційного визначення не має.

Відповідно до Методичних рекомендацій з формування собівартості перевезень (робіт, послуг) на транспорті. Затверджених наказом Міністерства транспорту України від 05.02.2001р. № 65. Собівартість перевезень (робіт, послуг) – це виражені в грошовій формі поточні витрати транспортних підприємств, безпосередньо пов’язані з підготовкою та здійсненням процесу перевезень вантажів і пасажирів. А також виконанням робіт і послуг, що забезпечують перевезення.

Відповідно до пп. 8 п. 29 Методичних рекомендацій зазначено, що до собівартості перевезень включаються також витрати, пов’язані з реалізацією перевезень (робіт, послуг), зокрема, оплата послуг транспортно-експедиторських, страхових та посередницьких організацій (включаючи комісійну винагороду).

Враховуючи викладене

Міністерство доходів та зборів України у Листі «Щодо надання роз’яснення стосовно включення витрат на транспортно-експедиційні послуги до митної вартості» від 05.11.2013р. № 14693/6/99-99-24-02-04-15 прийшло до висновку:

  • плата експедитору за надання ним послуг з організації та забезпечення перевезень імпортованих вантажів на умовах поставки, які передбачають оплату транспортних витрат за рахунок покупця товару, в т. ч. в разі надання послуги на всьому шляху прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення, нерозділеної до та після перетину митного кордону України, є частина загальних витрат на транспортування, тому в межах вимог законодавства з питань державної митної справи (п. 4, п. 10 ст. 58 МКУ), п. 190.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ (далі – ПКУ)є обов’язковою для включення до бази оподаткування таких товарів.

Митна вартість товару правова позиція Міністерства доходів і зборів України. Щодо необхідності включення до митної вартості товарів витрат на оплату транспортно-експедиційних послуг. Відповідає правовій позиції Вищого адміністративного суду України (постанова Вищого адміністративного суду України від 01.07.2009р.).

Якщо підсумувати викладене вище, то маємо наступне:

  • ДПСУ трактує «витрати на транспортування» – як всю суму витрат на доставку товарів, тобто і вартість перевезення, і вартість транспортно-експедиційних послуг, і послуг відстеження товару;
  • у випадку, якщо транспортно-експедиційні послуги не розділені на суми «до» і «після» до складу митної вартості ДПСУ пропонує включати всю вартість таких послуг, а якщо вартість транспортно-експедиційних послуг розділена на «до» і «після» до складу митної вартості потрапляють лише суми «до».

ще статті …..

Замовити аудит підприємства

ПОДЗВОНИТИ НАМ