Замовити

Залиште заявку, наш менеджер зв’яжеться з Вами

Чи повинен сплачувати ФОП ЄСВ за періоди, у якому він не отримував доходи?

консультує Ед Рем

Чи повинен сплачувати ФОП ЄСВ за періоди, у якому він не отримував доходи?

єдиний внесок

Єдиний внесок та минулий період. Особливо актуальним на даний час постало питання, чи повинні фізичні особи-підприємці (далі – ФОП) сплачувати єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) за ті періоди, у які вони не отримували доходи. Адже суди та ограни ДФС дотримуються різних точок зору. Так, перші відстоюють право ФОПів на спрощеній системі оподаткування не сплачувати ЄСВ за такі періоди, а другі – з практики перевірок, змушують усіх ФОПів платити ЄСВ, і не лише за періодипочинаючи з 01.01.2017р., а й раніше. Тому пропонуємо з’ясувати, хто якими нормами керується.

З 01.01.2017р. внесені зміни до ч.2 п.2 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. №2464-VI (далі – ЗУ №2464-VI), відповідно до якого: якщо фізичною особою-підприємцем (крім ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування) не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Отже, дана норма не стосується ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування.

Відповідно до п.3 ст.7 ЗУ №2464-VI для ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Позиція ДФС з приводу питання про те, чи потрібно ФОП на спрощеній системі нараховувати єдиний внесок у періоди, за які він не отримував доходу описана в підкатегорії 301.04.02 ЗІР. Так, податківці вважають, що ФОП-платники єдиного податку сплачують ЄСВ за періоди, в яких вони були платниками єдиного податку, незалежно від того, отримували вони дохід у цей період чи ні. Виключенням є ФОП (на загальній чи спрощеній системі) за умови, що вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Офіційна думка ДФС

ДФС посилається на част.12 ст. 9 ЗУ №2464-VI, згідно з якою ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника та на п.3 ст.7 ЗУ №2464-VI, відповідно до якого сума єдиного внеску для ФОП на спрощеній системі не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Проте, ЗУ №2464-VI не містить конкретної норми про те, чи потрібно ФОП на спрощеній системі нараховувати єдиний внесок у періоди, за які він не отримував доходу. На основі цього Кіровоградський окружний адміністративний суд, розглядаючи справу №340/453/19 від 23.05.2019р. про визнання протиправною та скасування вимоги щодо сплати боргу з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ФОП, що перебував на спрощеній системі та не отримував доходу, констатував наступне:

– у фізичної особи-підприємця, яка обрала спрощену систему оподаткування та не отримує дохід (не здійснює підприємницьку діяльність). Не виникає обов’язку сплачувати внесок у мінімальному розмірі;

– нарахування недоїмки з такого виду внеску можливе лише після проведення відповідної перевірки контролюючим органом.

У даній справі ФОП працював найманим працівником та надав відповідні документи.

Отже, ФОП на спрощеній системі оподаткування може відстояти своє право не сплачувати ЄСВ за періоди, в яких він не здійснював підприємницьку діяльність. Проте такому ФОПу необхідно надати документи про те, що він працював найманим працівником та роботодавець нараховував та сплачував за нього ЄСВ.

Розглянемо наступне питання: чи може ДФС нараховувати ЄСВ та пеню за несплату ЄСВ за періоди до 01.01.2017р.?

До 01.01.2017р. ч.2 п.2 ст.7 ЗУ №2464-VI був викладений у наступній редакції:

«У разі якщо фізичною особою-підприємцемна загальній системі оподаткування не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року. Такий платник має право самостійно визначити базу нарахування. Але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.»

Тобто, ФОП на загальній системі оподаткування до 01.01.2017р. мав право не нараховувати ЄСВ за періоди, у яких не отримував доходи.

При цьому, відповідно до ст. 58 Конституції України від 28.06.1996р. №254к/96-ВР закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Отже, ФОП на загальній системі мають право не нараховувати та не сплачувати ЄСВ та пеню за несвоєчасну сплату ЄВ за періоди до 01.01.2017р.. За які він не отримував доходу від здійснення підприємницької діяльності.

Підведемо підсумки щодо можливості ФОП на загальній системі оподаткування не нараховувати ЄСВ у разі, якщо він не отримував доходу:

ФОП/Дата

До 01.01.2017р.

Після 01.01.2017р.

ФОП на загальній системі оподаткування Мають право самостійно визначати базу нарахування ЄСВ та нараховувати ЄСВ (тобто має право не нараховувати ЄСВ) Зобов’язані визначати базу нарахування ЄСВ (не менше мінімального страхового внеску) та нараховувати ЄСВ
ФОП на спрощеній системі оподаткування За рішенням суду у справі справу №340/453/19 від 23.05.2019р. – мають право не нараховувати ЄСВ у разі. Якщо не отримували доходу від підприємницької діяльності. Також якщо працювали у цей період найманими працівниками і роботодавець нараховував ЄСВ та сплачував ЄСВ за таких ФОПів.

ще статті….

Замовити аудит ФОП

You must be logged in to post a comment.

ПОДЗВОНИТИ НАМ