Замовити

Залиште заявку, наш менеджер зв’яжеться з Вами

  Оренда під час карантину підводимо підсумки

  дфс

  Оренда під час карантину підводимо підсумки

  Оренда під час карантину

  Оренда під час карантину: схоже, що історія із законодавчою допомогою потерпілим від карантину орендарям, добігла кінця. Завершилася вона статтею 762 ЦКУ.

  По-перше:

  У підсумковому тексті Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020р. № 540-IX з’явилася загалом нейтральна норма(п. 14 Прикінцевих та перехідних положень ЦКУ), адже пропонувались різні варіанти.

  З моменту встановлення карантину, запровадженого постановою КМУ від 11.03.2020р. № 211 (той самий карантин, через який «простоює» пів країни), і до його завершення наймач може бути (!) звільнений від плати за користування майном відповідно до ч. 6 ст. 762 ЦКУ.

  Така собі «підказка» для тих орендарів, чиє приміщення виявилося «під замком» через карантинні заборони. Тільки ось необхідність звернення в цьому випадку до ч. 6 ст. 762 ЦКУ і так була очевидною. Важливо лише те, щоб дійсно мав місце факт неможливості використання узятого в оренду майна.

  Інакше (коли об’єкт оренди хоча й частково, але використовується, або коли таке використання потенційно можливе) дорога веде нас уже до ч. 4 ст. 762 ЦКУ, тобто реально зменшити орендну плату можна тільки за згодою  орендодавця. Звісно, формально залишається право через суд вимагати зменшення орендної плати або навіть відмовитися від договору (ст. 652 ЦКУ).

  По-друге:

  Можливо, комусь не до вподоби «зміщення акценту» на користь ч. 6 ст. 762 ЦКУ. Мотиви до кінця не зрозумілі. Законодавці ж знову навіщось вирішив поправити норму про «карантинну» оренду. Вирішили «рухати» все на користь ч. 4 ст. 762 ЦКУ. Тобто вже на користь зменшення орендної плати на вимогу орендаря. Причому навіть придумали «межу» орендної плати: трійка витрат орендодавця на сплату плати за землю, нерухомого податку та комунальних платежів. Більше з орендаря взяти не можна.

  Отже, до підсумкової версії Закону (у цьому випадку це Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 р. №553-IX) потрапила інша, ще нейтральніша редакція норми:

  «14. Встановити, що на час дії відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), обставинами, за які наймач (орендар) не відповідає відповідно до частини другої статті 286 Господарського кодексу України, частин четвертої та шостої статті 762 Цивільного кодексу України, також є заходи, запроваджені суб’єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб».

  Висновок:

  Законодавці відмовились від ідеї «ручного регулювання» орендної плати.

  Усе залежить від конкретної ситуації: у результаті карантину відбулося істотне зменшення можливості використати узяте в оренду майно (ч.4 ст.762 ЦКУ) або використання стало взагалі неможливе (ч. 6 ст. 762 ЦКУ).

  Відповідно, можливі два варіанти перебігу подій:
  • Об’єкт оренди продовжує частково використовуватися або таке використання можливе. Орендар може вимагати (!) зменшення орендної плати (ч. 4 ст. 762 ЦКУ).На скільки: на 10 % або на 90 % – ЦКУ не регулює. У цьому «-» для орендаря, оскільки без згоди орендодавця важко зрушити з первісних позицій.
  • Об’єкт оренди через «карантинні» обмеження не може бути використаний за призначенням. Орендар звільняється від орендної плати (ч. 6 ст. 762 ЦКУ.). Потужним аргументом для підтвердження факту неможливості використання об’єкта за цільовим призначенням може стати висновок Торгово-промислової палати. Хоча він у цьому випадку не єдиний спосіб доказів.

  Звільнення від орендної плати та її перегляд призводить до податково-бухгалтерських наслідків. Іноді несподіваних (у т.ч. у частині МСФЗ).

  Посилання

  ще новини….

  Замовити аудит підприємства

  ПОДЗВОНИТИ НАМ