Замовити

Залиште заявку, наш менеджер зв’яжеться з Вами

  Подовження відрядження та доплата добових

  Подовження відрядження та доплата добових

  На практиці підприємства часто стикаються з необхідністю подовжити відрядження працівника за різними причинами. Чинне законодавство передбачає порядок дій в такому випадку лише для підприємств, які отримують кошти з бюджету. Давайте розглянемо, що робити іншим в такій ситуації…

  Чинним законодавством для підприємства небюджетної сфери не врегульовані питання, пов’язані з подовженням строку відрядження. Вказану процедуру можна затвердити внутрішнім документом підприємства: або колективним договором, або Положенням про відрядження, або окремим наказом по підприємству.

  У внутрішньому документі доцільно зазначити, що:

  • будь-яке відрядження може бути продовжене на підставі рішення керівника підприємства за наявності причин для такого продовження.
  • обґрунтування причин для продовження відрядження працівника повинні бути викладені у доповідній записці його безпосереднього керівника;
  • рішення про продовження терміну відрядження оформляється відповідним наказом (розпорядженням) керівника підприємства.

  Дещо складніша ситуація з можливістю оплати добових (виплати авансу) у випадку подовження відрядження. На підставі вимог пп. 170.9.2 п.170.9 ст. 170 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (далі – ПКУ) звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, подається за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, до закінчення п’ятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник податку:

  а) завершує таке відрядження;

  б) завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що видала кошти під звіт.

  Тобто, прочитавши ПКУ дослівно, можна прийти до висновку: «Оскільки, мова йде про одне відрядження, яке продовжується, то відвітувати за кошти отримані для такого відрядження підзвітна особа повинна після його завершення».

  Однак, при перерахуванні авансу на відрядження на власну гривневу картку працівника таке перерахування прирівнюється до видачі готівкових коштів в національній валюті під звіт з моменту перерахування їх з поточного рахунку.

  Іншими словами: при перерахуванні коштів на відрядження на зарплатну картку першого разу – таке перерахування прирівнюється до видачі готівки у під звіт. При перерахуванні коштів на зарплатну картку вдруге – таке перерахування прирівнюється до видачі готівки другий раз, без звітування за використану готівку, перераховану раніше.

  На підставі п.19 розд. ІІ Постанови НБУ «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 29.12.2017р. № 148 видача підзвітній особі готівки під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.

  А відповідно до п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. №436/95 за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів на підприємство накладається штраф у розмірі 25% виданих під звіт сум.

  Отож, маємо наступне: продовжувати відрядження можна, а видавати аванс на подовжене відрядження не можемо. Дещо нелогічна ситуація.

  Вирішення питання можемо знайти у висновку Листа НБУ «Щодо надання роз’яснення [щодо використання готівкових коштів]» від 15.03.2007р. № 11-113/981-2658:

  «…видача або перерахування підприємством відрядженому працівнику додаткової суми коштів на відрядження не буде порушенням вимог чинних нормативно-правових актів України за умови наявності наказу підприємства щодо подовження терміну відрядження такого працівника та звітування працівником про використання всієї суми отриманих ним коштів … після завершення такого відрядження.»

  Підведемо підсумки: якщо підприємство Положенням про відрядження (чи іншим локальним документом) затвердить процедуру продовження відрядження, то перерахування коштів  на картку відрядженого працівника упродовж відрядження декілька разів, не буде порушенням чинного законодавства на підставі тверджень вищенаведеного Листа НБУ.

  You must be logged in to post a comment.

  ПОДЗВОНИТИ НАМ