Замовити

Залиште заявку, наш менеджер зв’яжеться з Вами

  Статус перебування закордоном: біженець VS тимчасовий захист

  консультує Ед Рем

  Статус перебування закордоном: біженець VS тимчасовий захист

  Статус перебування закордоном: з перших днів повномасштабного вторгнення росії на територію нашої держави понад 10 млн українців були вимушені покинути свої домівки. Мільйони з них виїхали за межі України. Які статуси перебування за кордоном можуть отримати українці? Та які права й можливості працевлаштування доступні громадянам України за таких умов?

  Наразі громадяни України за кордоном можуть перебувати у декількох статусах:

  • біженець;
  • особами, що потребує тимчасового міжнародного захисту;
  • особа – громадянин України, без статусу.
  Кожен із статусів має свої особливості.

  Біженець – процедура отримання статусу біженця може тривати до півроку, у деяких країнах до 2 років, а то і до 5 років. На цей час у людини забирають документ, що посвідчує особу, та видають посвідку, яка дозволяє перебувати в країні, де оформлюється статус. Впродовж цього періоду біженцям надають допомогу – житло, речі, ліки, але можливості працевлаштуватися їм не надають.

  Якщо особа отримує статус біженця, а потім вирішить повернусь в Україну, то у країні, де було отримано статус, можуть накласти на таку особу санкції, аж до заборони в’їзду в ЄС.

  Тимчасовий захист не означає отримання статусу біженця, втім, особи, які отримали тимчасовий захист в ЄС, можуть у будь-який час подати заявку на отримання статусу біженця.

  Строк дії тимчасового захисту складає 1 рік і цей період може бути автоматично продовжено на наступний рік в залежності від ситуації в Україні. Також наразі у деяких країнах цей термін складає 18 місяців з можливістю подовження до 3 років.

  Основні права осіб, які користуються тимчасовим захистом:
  • дозвіл на проживання на період тимчасового захисту;
  • доступ до роботи (вимоги очікування 6 місяців на відміну від отримання статусу біженця в цьому випадку не має);
  • доступ до освіти. Діти до 18 років мають право навчатись у закладах освіти на рівні громадян країни перебування;
  • забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання);
  • доступ до соціального забезпечення;
  • доступ до медичного обслуговування;
  • право на відповідну інформацію про тимчасовий захист;
  • можливість отримати статус біженця у майбутньому
  • можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент.

  Конкретні права особи, яка звернулась за наданням тимчасового захисту визначаються внутрішнім законодавством конкретної країни ЄС. Тому для того, щоб ними скористатися, потрібно звернутися за дозволом на проживання до органів влади відповідної країни, які займаються питаннями тимчасового захисту.

  Зверніть увагу, що статус біженця та статус особи під тимчасовим захистом суттєво відрізняються (у строках прийняття рішення про надання статусу, свободі вибору місця проживання, можливостях пересування, обсязі допомоги тощо).

  Якщо ж особа перебуває на території країни ЄС у статусі особи, яка не має тимчасового прихистку і не подається на реєстрацію – до тих пір вона за законом буде вважатися туристом без будь-яких прав, в т.ч. числі без права на працевлаштування.

  ще консультації……

  Замовити аудит підприємства

  ПОДЗВОНИТИ НАМ