Замовити

Залиште заявку, наш менеджер зв’яжеться з Вами

Чи має Закон зворотну дію в часі?

Чи має Закон зворотну дію в часі?

Чинне законодавство передбачає можливість зворотної дії прийнятих законів. Давайте розглянемо, коли та за яких умов це можливо.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. (Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999р. №1-рп/99 справа №1-7/99 )

Відповідно до п.2 ст.5 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р. № 435-IV (далі – ЦКУ) акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом’якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

Згідно з п.1.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов’язань» від 17.12.2013р. №14, на підставі частини третьої ст. 5, ст. 525, 526 і 629 ЦКУ грошове зобов’язання, передбачене договором, не може бути припинене у зв’язку з втратою чинності нормативно-правовим актом, згідно з яким було проведено нарахування розміру такого зобов’язання за договором, якщо відповідний нормативно-правовий акт був чинним на момент укладення договору й виникнення у сторін прав та обов’язків.

Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов’язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. (п.3 ст. 5 ЦКУ)

Окремо звертаю Вашу увагу на Лист Міністерства юстиції України «Щодо зміни умов кредитного договору банком» від 05.06.2009р. № 6723-0-33-09-20 в якому мова також іде про зміну законодавства та можливість подальшої дії існуючих договорів на попередніх умовах. Мінюст не зміг дати чітку відповідь про наявність такої можливості та рекомендував зробити запит до Державної комісії регулювання ринків фінансових послуг.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *