Замовити

Залиште заявку, наш менеджер зв’яжеться з Вами

  Переадресування вантажів: порядок оформлення ТТН

  Переадресування вантажів: порядок оформлення ТТН

  Пам’ятаєте дитячий віршик «Дама сдавала в багаж…»? Для того, щоб увесь відправлений вантаж у повному обсязі дійшов до покупця потрібно правильно оформлювати документи на перевезення, зокрема: товарно-транспорту накладну.

  Відповідно пп.4.8.24 п.4.8 п.4 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011р. №581, Міністерство відповідно до покладених завдань, затверджує правила перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні.

  Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997р. № 363, зі змінами, затверджено Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі – Правила), у додатку 7 яких визначено форму товарно-транспортної накладної (форма N 1-ТН) (далі – ТТН).

  Згідно з розд.1 Правил ТТН – єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

  У відповідності до п.11.1 Правил ТТН може оформлюватись суб’єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім’я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які надають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.

  У передбачених Наказом №363 випадках ТТН може бути доповнена записами (лист Міністерства інфраструктури України від 28.05. 2014р. № 5615/25/10-14).

  Згідно з п.11.4 Правил ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом замовником (вантажовідправником) виписуються в кількості не менше чотирьох екземплярів; вантажовідправник всі екземпляри засвідчує підписом і за необхідності – печаткою (штампом).

  Нормативно-правового документа, який регламентував би порядок заповнення ТТН не існує. Як рекомендацію в частині, що не суперечить чинному законодавству, доцільно використовувати Інструкцію про порядок виготовлення, зберігання, застосування єдиної первинної транспортної документації для перевезення вантажів автомобільним транспортом та обліку транспортної роботи, затверджена спільним наказом Мінстату та Мінтрансу від 07.08.1996 р. № 228/253 (далі – Інструкція № 228/253), яка була вилучена з Державного реєстру нормативно-правових актів ще у 2006 році. Про це зазначає Мінтранс у листі від 21.04.2010 р. № 1802-04/09/19-10.

  Тому, порядок заповнення окремих реквізитів ТТН можна знайти у Листах Міністерства інфраструктури України. Так, у Листі «Щодо заповнення товарно-транспортної накладної під час здійснення перевезень автомобільними транспортними засобами» від 11.03.2014р. № 2455/25/10-14 зазначено: «Стосовно питання заповнення реквізиту «Переадресування вантажу».

  Пунктом 11.4 гл.11 Правил визначено, що ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом замовник (вантажовідправник) повинен виписувати в кількості не менше 4 екземплярів. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі екземпляри ТТН підписом і при необхідності печаткою (штампом).

  Також п.11.6 гл.11 Правил встановлено, що перший екземпляр ТТН залишаться у замовника (вантажовідправника), другий – передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передається перевізнику.

  Пунктом 13.11 гл.13 Правил визначено, що якщо вантажоодержувач не може прийняти вантаж від перевізника, інший пункт призначення та умови доставки вантажу визначаються за погодженням з вантажовідправником.

  Слід зазначити, що п.13.12 гл.13 Правил передбачено, що якщо перевізник не одержав від вантажовідправника відомостей про зміну пункту призначення вантажу або не згоден з новими умовами доставки вантажу, він зобов’язаний повернути вантаж вантажовідправнику. Вартість перевезення вантажу при його поверненні сплачує замовник.

  Тобто, у ТТН реквізит «Переадресування вантажу» на етапі її виписування замовником (вантажовідправником) відповідно до п.11.4 гл.11 Правил не заповнюється. Реквізит «Переадресування вантажу» заповнюється вантажоодержувачем під час приймання вантажу.»

  Наприклад. Умовами договору поставки місце поставки товару не визначено. Тобто, у постачальника (назвемо його Постачальник) фактично немає жодної інформації, куди саме доставляється товар. Є лише покупець: (назвемо його Покуць).

  Договору про надання транспортно-експедиційних послуг територією України передбачено надання послуг відповідно до письмово оформленої заявки. Згідно наданої заявки місце розвантаження було визначено відразу: Отримувач, місто Зоряне. Жодних документів, що свідчать про зміну пункту розвантаження немає.

  Ґрунтуючись на визначеннях основних понять, наведених в Правилах, спробуємо розібратись хто є ким в даній ситуації.

  Вантажовідправник – будь-яка фізична або юридична особа, яка подає перевізнику вантаж для перевезення. Вантаж на перевезення подає Постачальник.

  Перевізник – фізична або юридична особа – суб’єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами. Для ситуації, що розглядається: перевізник не визначений. Експедитор може залучати третіх осіб для перевезення вантажів.

  Договір про перевезення вантажів – двостороння угода між перевізником, вантажовідправником чи вантажоодержувачем, що є юридичним документом, яким регламентуються обсяг, термін та умови перевезення вантажів, права, обов’язки та відповідальність сторін щодо їх додержання. В даному випадку, договір перевезення відсутній.

  Експедитор транспортний – працівник, який забезпечує виконання комплексу операцій транспортно-експедиторського обслуговування під час перевезення вантажів.

  Замовник вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів. В даному випадку, замовник відсутній, адже немає договору на перевезення вантажів.

  Вантажоодержувач – будь-яка фізична або юридична особа, яка здійснює приймання вантажів, оформлення товарно-транспортних документів та розвантаження транспортних засобів у встановленому порядку. Фактичне розвантаження транспортного засобу та прийом документів здійснює Отримувач.

  Отож, підведемо підсумки:

  Вантажовідправник: Постачальник.

  Перевізник: відсутній.

  Замовник: відсутній.

  Вантажоодержувач для Постачальника: Покупець, про існування іншого вантажоодержувача вантажовідправник нічого не знає. Хто є фактичним вантажоодержувачем, на момент заповнення ТТН знає Експедитор та Покупцеь. Видаткова накладна буде оформлена на Покупця і на підставі її товар буде оприбутковано в регістрах бухгалтерського обліку.

  Водночас фактичним вантажоодержувачем буде Отримувач, адже саме на його складі товар буде розвантажено. Від Покупця на користь Отримувача буде складено видаткову накладну, на підставі якої буде відображено реалізацію в регістрах бухгалтерського обліку.

  Тепер повернімось до порядку заповнення ТТН. У вантажовідправника немає жодних документальних підстав зазначати в ТТН іншого вантажоодержувача, ніж Покупець.

  Для підтвердження того факту, що товар було доставлено відповідно до заявки, наданої Експедитору, єдиний варіант в даному випадку: на підставі положень Листа Міністерства інфраструктури України від 11.03.2014р. № 2455/25/10-14у ТТН реквізит «Переадресування вантажу» на етапі її виписування замовником (вантажовідправником) відповідно до п.11.4 гл.11 Правил не заповнювати. Реквізит «Переадресування вантажу» заповнити вантажоодержувачем під час приймання вантажу.

  Відповідно, при переадресування, фактичний вантажоодержувач має заповнити реквізит «Прийняв, відповідальна особа одержувача».

  Для уникнення подібних ситуацій, доцільно в договори на поставку товару зазначати наступне:

  У договорі між Покупцем та Постачальником слід вказати, що вантажоодержувачем буде Одержувач. Постачальник і вантажовідправник в такому випадку співпадають в одній особі: Постачальник.

  У договорі між Покупцем та Отримувачем слід зазначити, що Вантажовідправником буде Постачальник. Покупець і вантажоодержувач також співпадуть: Отримувач.

  При такому оформленні договорів ускладнень при заповненні ТТН виникати не буде.

  You must be logged in to post a comment.

  ПОДЗВОНИТИ НАМ